Jerzy Poszepczyński

 

  • ur. 22 października 1949, Łódż.
  • 1967 – XVIII  L.O. im. J. Śniadeckiego w Łodzi
  • 1991 – Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu

 

„Fascynuje mnie twórczość impresjonistów, co przekłada się w moim działaniu twórczym zarówno w malarstwie olejnym, akrylu ale także w technikach wodnych jak akwarela czy rysunek tuszem.  Realizowałem autorskie wystawy malarskie zarówno w kraju jak i za granicą ( Niemcy, Anglia ), gdzie znajdują się moje prace, które są w posiadaniu instytucji jak i osób prywatnych. Posługuję się uproszczeniem formy zmierzającej w kierunku abstrakcji. Malarstwo realizowane barwnymi plamami wymusza i jednocześnie skłania do refleksji. Obrazy które maluję to zarówno realistyczne studia z natury jak i prace będące próbą  przedstawienia tego co tkwi w naszej podświadomości, czego byliśmy współautorami , co doświadczyliśmy , a co chcielibyśmy aktualnie powołać do bytu materialnego, rozumiane formą wieloaspektową w procesie twórczym. Intryguje mnie także, a zarazem pobudza moją wyobraźnię, w szerokim widzeniu tej problematyki,  rzeźba ludowa. Bogactwo jej formy, prostota i klarowność aspektu przedstawionego tematu. Przemyślenia autorów tych prac, oscylujące wokół teraźniejszości i ludzkiej egzystencji, to tematyka wzięta z życia w jej dosłowności a zarazem próba przedstawienia tego co jest przeżyte dogłębnie i realnie w podświadomości twórców, a zarazem jest tym bogactwem, które nadaje tym pracom niepowtarzalny styl. Realizuję również przełożenie formy plastycznej na tworzywo jakim jest drewno noszące znamiona patyny, starości wyciśniętej na nim, cezurą czasu. Nadaje mu ona sferę tajemniczości a zarazem uroku wysublimowanego piękna.

Interesowała mnie tematyka związana z przywracaniem  blasku wyrobom dawnego meblarstwa i elementów architektury drewnianej.
Zwieńczeniem tego procesu było wykonanie renowacji stylowej fasady budynku notariatu przy ulicy Sądowej 1 w Wałczu.  

Na zdjęciach wykusz budynku notariatu przy ulicy Sądowej 1 w Wałczu.

Realizowałem nietypowe, artystyczne oprawy ramiarskie obrazów, kartuszy herbowych z litego drewna brzozy, lipy, olchy – klejonego warstwowo i opracowanego rzeźbiarsko w głęboko ciętej światłocieniowo snycerce.

Stylizacja i wzornictwo ram, to motywy zdobnicze osadzone w estetyce ubiegłych epok (barok, eklektyzm, klasycyzm) oraz projekty autorskie i zlecone wykończenie finalne powierzchni ram w pozłocie, szlakmetalu lub zastosowanie innych technik zdobniczych zgodnie z życzeniem zleceniodawcy.

Relief Św. Krzysztofa  29,5cm x 37,5cm

Na zdjęciu rama rzeźbiona z głębokim modelunkiem światłocieniowym, której inspiracją wykonania był pierwowzór ramy pochodzącej z Flandrii z XVII w. ( 54 cm x 60,3cm), który aktualnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w dziale Malarstwa Zachodnioeuropejskiego. Powyższa rama wykonana została z drewna brzozy z pozłotą. Wykonana techniką na pulmencie płatkami złota 23,75 karatowego. Aby uzyskać głębię ramy oprócz modelunku światłocieniowego ( relief ) zastosowano połączenie pozłoty polerowanej w zestawieniu z pozłotą matową. Całość złocenia została zabezpieczona werniksem. Różnorodność zastosowanych technik pozłotniczych w wykonaniu formy ramy, posłużyło jako oprawa do mahoniowego reliefu miniatury rzeźbiarskiej przedstawiającej Św. Krzysztofa.  Wymiar zewnętrzny  53cm x 62cm , szerokość listwy ramy  13 cm, światło ramy 26,5cm x 34,5cm

Aktualnie mieszkam i pracuję w Wałczu.

Jerzy Poszepczyński”